%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מאיזה גיל צריך להקפיד על נטילת ידים בבוקר


י"ז חשון התשע"ו מאת:אתי

שאלה:
כבוד הרב מאיזה גיל צריך להקפיד על נטילת ידים בבוקר לקטנים?

תשובה:
מן הראוי ליטול ידי הקטנים המוטלים בעריסה, והוא סגולה טובה לקטנים כדי שיגדלו בטהרה ויהיו גידולי הקודש (בא"ח פרשת תולדות אות י).

וכל זה כשהם קטנים מאוד וממידת חסידות, אבל משגדלו מעט והם מהלכים ונוגעים בכל דבר, יש ליטול ידיהם מן הדין, כדי שלא יטמאו כל אשר יגעו, ותשרה הסט"א בכל, ח"ו. (הגחיד"א במורה באצבע סימן ב אות ס| פמ"ג או"ח סימן ד במשב"ז, ותמה שם מדוע אין העולם נזהרים בזה, ועי' שו"ע הרב סימן ד' ס"ב מ"ש בזה).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.