%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

לקרוא על שם אדם שנפטר צעיר


ב' סיון התשע"ה מאת:עודד

שאלה:
שלום. אשתו של אחי אמורה ללדת ואבא שלנו נפטר לפני חודש. רציתי לדעת אם מותר לקרוא לילד על שם אבא שלנו?

תשובה:
אין לקרוא על שם אדם שנפטר צעיר, או על שם אדם שהיה מזלו רע. אולם אם משנה קצת משמו כגון שהיה קרוי ישעיהו ושינה שמו לישעיה וכדו' שוב אין קפידא , וכן אם יוסיף שם נוסף מלבד שם המת, שוב אין להקפיד ומותר.

מקורות :

בשו"ת אגרות משה (יורה דעה חלק ב סימן קכב ד"ה הנה בדבר) בשם המהרש"ל (יש"ש גיטין פ"ד סימן ל"א) בדיני השמות בשם ישעיה כתב דאף שישעיהו הנביא היה נקרא ישעיהו אין העולם רגילין לקרות על שם הנביא משום שהורע מזלו שנהרג, אלא קראו אותו ישעיה על שם ישעיה שנמצא בדה"י. ולכן מן הראוי להקפיד שלא לקרוא בשם מי שהיה מזלו רע . אבל נראה דאם ישנה השם במקצת אין שוב בזה קפידא, וכן איתא בחת"ס סימן כ"ח בשם עקיבא שאצלינו הוא על שם ר' עקיבא התנא ומשנים הרבה לכתוב עקיבה בהא אף שבגמ' נכתב עקיבא באלף, כי היכי דיהיה שינוי קצת באשר שר"ע נהרג עיין שם, הרי לפנינו ששינוי מעט מסלק הקפידא. עי"ש.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.