%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

לעשות עגילים לילדה קטנה בתשעה באב


י' אב התשע"ה מאת:אברהם

שאלה:
שלום כבוד הרב, האם יש מניעה לעשות היום לילדה קטנה עגילים?

תשובה:
קניית תכשיטי כסף וזהב אסורה כבר מראש חודש אב, מפני שבקנייתם יש שמחה, ובימים אלו מצווים אנו למעט בשמחה. ובוודאי שבתשעה באב הדבר אסור בהחלט.

מקורות:
שו"ע תקנ"א -ב. מראש חודש עד התענית ממעטים במשא ובמתן. ובדרשות מהרי"ל הביא לאסור למכור כלי כסף וזהב בימים אלו. ועי' כה"ח אות כג דלא יקנו כלי כסף מפני שמשא ומתן של שמחה אסור. וכל שכן בתשעה אב, שערבה כל שמחה, שאין לקנות תכשיטים. ואף שהוא לצורך ילדה קטנה שאינה חייבת במנהגי האבלות בתשעה באב, מ"מ כיון שההורים שמחים בקנין זה, יש לאסור.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.