%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

לערבב רסק עגבניות עם חריף בשבת


ט' ניסן התשע"ה מאת:טוביה

שאלה:
מותר לערבב רסק עגבניות עם חריף בשבת?

תשובה:
מותר לערבב רסק עגבניות עם חריף בשבת ובלבד שישנה בסדר הבחישה וכגון שיתן את הרסק ועל זה יתן את החריף. וכן ישנה באופן הבחישה דהיינו שיערבב בצורת שתי וערב, ולא בתנועה סיבובית כדרך שעושים בחול.


נימוקים:
פסיקה זו היא מפני שחששתי שמדובר בבלילה עבה ועי' חזו"א (נח,ט) דהגדרת בלילה עבה היינו שאינה נשפכת מכלי אל כלי. ועי' שו"ע סימן שכא סעיף טז בשם יש אומרים. ובמשנ"ב ס"ק סד סו. והוא כעין מה שהורה הגרב"צ פל"ד ד לענין נתינת חומוס לתוך בטחינה בשבת עי"ש.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.