%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

לעבוד במסעדה לא כשרה שפתוחה בשבת


כ"ג כסלו התשע"ו מאת:חיים

שאלה:
שלום כבוד הרב. אם אני עובד במסעדה לא כשרה שפתוחה בשבת האם מותר לעבוד שם בימות החול?

תשובה:
אסור לעבוד במסעדה שאינה כשרה, משום איסור "מסייע לדבר עבירה", שהרי בעבודה זו הינך מסייע ליהודים להיכשל חלילה במאכלות אסורות.

ואע"פ שרוב המוצרים כשרים בכשרות מהודרת, אסור לעבוד שם, משום שאם אין "תעודת כשרות" במקום, קרוב לוודאי שאיסורי אכילה רבים יש במקום זה "ביודעין ובלא יודעין".

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.