%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

לנענע בלולב ומיניו בלי קשירה


ט"ז תשרי התשע"ו מאת:ראובן לחמי

שאלה:
שלום מועדים לשמחה. אדם שלא קשר את שלושת המינים אחד לשני ואין לו זמן להתעסק איתם ולקשור כמו שצריך, כי הוא בעבודה, האם ניתן לנענע ללא קשירה, פשוט לאחוז אותם יחדיו?

תשובה:
מצינו במסכת סוכה (דף יא:) שנחלקו רבותינו "אם לולב צריך אגד" והיינו אם צריך לאגוד את הלולב ומיניו.

ולהלכה נפסק שמן הדין אין חיוב לאגוד את הלולב, אבל למצווה מן המובחר יש לאגוד את הלולב עם ההדס והערבה יחד ורק אז לברך עליו.

ומכל מקום אם בירך עליהם בלי לאוגדם יצא ידי חובה.

מקורות :
שו"ע תרנא-א| חזו"ע עמוד ש"ם.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.