%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

למרוח שמן על יובש בשבת


ב' כסלו התשע"ה מאת:אחינועם

שאלה:
האם מותר למרוח שמן זית על כפות הידיים בשבת בגלל יובש, או שיש איסור ממרח או איסור אחר?

תשובה:
איסור ממרח לא שייך אלא במשחה וכדו', אבל בשמן אין שייך איסור זה, ולכן מותר למרוח שמן זית על ידיו או על גופו בשבת לשם תענוג.

אולם הסובל מיובש, או מעור סדוק, אסור למרוח שמן זית על מקום היובש, משום איסור גזירת שחיקת סממנים. ורק בתינוק יש להקל בזה.

מקורות :
שו"ע ורמ"א או"ח סימן שכז. שו"ת באר משה סימן לו.הליכות עולם ח"ד עמוד ר. קצוה"ש סימן קלו סק"כ. שו"ת אז נדברו ח"ד סימן לד.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.