%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

למלצר באולם אירועים


כ"א אדר התשע"ה מאת:רונן

שאלה:
הרב אני רוצה להיות מלצר באולם אירועים אך באולם עושים גם אירועים וריקודים מעורבים.
והאוכל לא גלאט, ויש גם מלצריות, האם מותר לי למלצר שם? אני צריך כסף (יש לציין שאני נער מתחזק)
ולמשגיח כשרות מותר לעבוד במקום כזה??

תשובה:
אין לשמש כמלצר באירועים מעורבים ובפרט שהאוכל לא חלק מכמה וכמה סיבות:

א. היות ולספרדי אסור לאכול בשר "לא חלק", ממילא אסור להגיש לספרדי בשר זה משום מסייע לדברי עבירה.

ב. וכן מראות אסורות שאסרה עליהם תורה שנאמר: ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עינכם" ובאירוע כזה אי אפשר שלא להיכשל בעשרות או מאות איסורי תורה ר"ל.

ג.וכן בעבודה המשותפת שם עם המלצריות, אין ספק שלא יתווסף לך "יראת שמים" זה אלא חלילה להיפך.

ולכן עליך להמנע מלקבל עבודה זו וממקום אחר ישלח לך ה' יתברך מידו הפתוחה הרחבה והעשירה בהיתר ולא באיסור. (לגבי המשגיח כשרות : המשגיח לא אמור להסתובב באולם בין האורחים והאורחות אלא במטבח בלבד, וכן אינו מגיש את האוכל ללקוחות ולכן אינו נחשב כמסייע לדבר עבירה).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.