%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

למה צריך לחכות בין בשר לחלב


כ"ה תשרי התשע"ד מאת:נחום

שאלה:
מה העניין שצריך לחכות בין בשר לחלב 6 שעות?

תשובה:
נאמרו בזה שני טעמים :

א. דעת הרמב"ם (הלכות מאכלות אסורות פ"ט הלכה כח) מפני הבשר שבין השיניים שאינו סר בקינוח.

ב. וי"א מפני שהבשר מוציא שומן, ומושך טעם זמן רב בפה, עד שש שעות.

וישנם מספר נפק"מ בין שני הטעמים .
1. אם מצא בשר בין שיניו לאחר שש שעות: לטעמו של הרמב"ם בשר שבין השיניים לאחר שש שעות אין לו שם בשר ומותר לאכול חלב.ולטעם השני אסור, דלעולם שם בשר יש לו אף לאחר שש שעות.

2. וכן אם לעס בשר ולא בלעו, אלא תיכף ומיד פלט את הבשר, לטעם של הרמב"ם צריך להמתין שש שעות,שהרי יתכן ויש לו בשר בין השיניים. ולטעם השני אי"צ להמתין כיון שלא בלעו.

ולמעשה אנו חוששים לשני הפירושים. וכ"כ הטור יורה דעה סימן פט והכס"מ שם.והכה"ח סק"ב עי"ש.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.