%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

למה החרדים לא חוגגים ביום העצמאות?


ו' אייר התשע"ז מאת:לינדה ב.

שאלה:
כבוד הרב, רציתי לשאול למה החרדים לא חוגגים את יום העצמאות ואומרים הלל?

תשובה:
א. עם ישראל כולו שמח ומודה להשם יתברך על שזכינו לחזור לארצנו אחרי 2000 שנות גלות ואנו יושבים בארץ ישראל ארץ חמדת אבותינו, וזכינו להקמת המדינה ולמעלות הטובות שיש בה.

ב. מאידך ברור ששאיפתנו לא הושלמה, כי עדיין אנו מצפים לאורו של משיח, ולגאולה השלימה, ולתחיית המתים, ולבניין בית המקדש, ואמרו רבותינו (מגילה יד)שאין אומרים הלל בפורים בשונה מפסח משום שבפסח ניתן לומר "הללו עבדי ה' - ולא עבדי פרעה" אבל בפורים איך נאמר "הללו עבדי ה' ולא עבדי אחשורוש? אכתי עבדי אחשורוש אנן" - עדיין אנו עבדי אחשוורווש, וכך אנו לצערינו אנו מוקפים באויבים מבית ומחוץ, וחלק מעם ישראל עדיין רחוקים מחיי תורה ומצות.

אך כשהגאולה תושלם וכשהכל יתממש, עם ישראל כולו יתאחד בשיר ורון, ונשיר שיר חדש על גאולתינו ועל פדות נפשינו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.