%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ללמוד עם תפילין של רבינו תם במשך היום


א' חשון התשע"ו מאת:יותם

שאלה:
הרב, מנהגי ללמוד תורה עם תפילין של רבינו תם כיצד עלי לנהוג בראש חודש?

תשובה:
כתב רבינו הרש"ש שבראש חודש לאחר שחלץ התפילין אין להניחם שוב מפני "הרשימו דמוחין דמוסף שנשאר כל היום", אך בתפילת המנחה יניחם.

והנה למרות שהגאון החיד"א (מחב"ר סימן כה- כג| מורה באצבע סימן ו אות קפא) פסק שלאחר תפילת מוסף יכול להניחם.

כבר השיג עליו הכה"ח (סימן כ"ה את צו) וכתב שאילו היה רואה הגחיד"א את דברי רבינו הרש"ש לא היה כותב כן. וכן פסק בספר בן איש חי (ש"ב ויקרא אות יח).שאחר תפילת מוסף לא יחזור להניח תפילין בו ביום כדי ללמוד תורה בתפילין.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.