%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ללבוש נעלים או בגדים של מת?


י"ט טבת התשע"ג מאת:מלי

שאלה:
האם אפשר ללבוש נעלים או בגדים של אדם שנפטר?

תשובה:
אין מניעה ללבוש בגדים של אדם שנפטר, אבל אין ללבוש נעלים של הנפטר.וכמו כן אין לתיתם לעניים משום ואהבת לריעך כמוך ומה ששנוי עליך לא תעשה לחברך.

מקורות: ספר חסידים סימן תנד, והביא מעשה באחד שנתנו לו מנעלים של מת ורצה לתת אותם לעני,אמר לו החכם: ואהבת לריעך כמוך, אלא תמכרם לנכרי שלא יבוא שום יהודי לידי סכנה,ואת המעות יתן לעני.והביאו הכה"ח יו"ד סימן קט"ז ס"ק קמא.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.