%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ליווה כלה בשנת אבל


ו' כסלו התשע"ז מאת:אסתר פרדה

שאלה:
בס"ד.
שלום רב,
לצערי הרב אבי נפטר לפני כשבוע ואני נכנסת לשנת אבל
השאלה שלי היא: אני אמורה ללוות כלה שגם אביה נפטר כשהייתי יותר צעירה ואני אמורה ללוות אותה בעוד כארבע חודשיים אני נורא רוצה ללוות אותה בעיקר מתוך כאב על מבה אבל אני לא יודעת אם מותר מבחינת הלכה ללוות כלה רק בשביל להיות שם איתה. אשמח לתגובה.

תשובה:
אין מניעה ללוות את הכלה כל השבוע עד החופה, אך היות ואת בשנת אבל על אביך, יהיה אסור עלייך להשתתף בחתונת חברתך, לא בחופה, וכל שכן שאין להשתתף בסעודה,ובריקודים.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.