%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

להתארח אצל אדם שלא בנה סוכה ויש חשש שיפגע אם לא יסעד אצלו


י"ט תשרי התשע"ו מאת:סלמן

שאלה:
כבוד הרב הוזמנתי לארוחת חג אצל משפחה שאין שם סוכה, ובבית יש לי סוכה, אבל אותה משפחה תפגע אם לא אגיע אליהם האם מותר לי התארח לארוחה אחת בלבד כדי שלא יפגעו?

תשובה:
כשמדובר בקיום מצוות אין להתחשב בדברים הללו, הגע בעצמך אם יזמינוך לסעודת ליל שבת בלבד, והנך גר במקום רחוק, האם יעלה על הדעת שמפני חוסר נעימות תחלל שבת בנסיעה וכדו'?

וכך גם בעניין הסוכה, היות ואסור לאכול סעודת קבע מחוץ לסוכה, אין להתחשב בהזמנה הנדיבה, ועליך לדחותה למועד מאוחר יותר לאחר חג הסוכות [כמובן כשאין שם בעיית כשרות].

ועל כגון דא אמרו (משלי פרק כא): "אֵין חָכְמָה וְאֵין תְּבוּנָה וְאֵין עֵצָה לְנֶגֶד ה" .

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.