%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

להשאיר טלוויזיה בשבת שיפעל על שעון שבת


כ"ז כסלו התשע"ח מאת:גבריאלה . ב.

שאלה:
שלום כבור הרב, אימי אשה מבוגרת ובשבת קשה לה עם הבדידות האם אפשר להשאיר טלוויזיה דלוקה בשבת על שעון שבת, על מנת להפיג לה מעט את הבדידות?

תשובה:
אסור להשאיר טלוויזיה דלוקה בשבת למרות שהפעילו אותה מאתמול ע"י שעון שבת.

מכיון שמשדרים בתחנות אלו בשבת, ואסור ליהנות ממעשה שבת בשבת, אפילו כשנעשה בשוגג, וכל שכן שכאן משדרים במזיד וביודעין תוך חילולי שבת בפרהסיה, ואף במוצאי שבת אין ליהנות משידורים ששודרו בשבת, וכל שכן בשבת שאין ליהנות מהם.

מקורות לעיון:
שו"ע או"ח סימן שיח, א.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.