%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

להיות עם חברים שמחללים שבת


ל' ניסן התשע"ה מאת:רונן

שאלה:
כבוד הרב אני נער שומר שבת, אבל בערבי שבתות אני יוצא לגן לשבת עם חברים שלי, ושותים שם, אך הם לא שומרים שבת, האם יש בעיה בכך שאני יושב איתם? אני רק שותה איתם לא מחלל שבת

אשמח לתשובה מכבוד הרב

תשובה:
ידועים דברי הרמב"ם (בפרק ו מהלכות דעות) שכתב : דרך ברייתו של אדם--להיות נמשך בדעותיו ובמעשיו אחר ריעיו וחבריו, ונוהג במנהג אנשי מדינתו. לפיכך צריך אדם להתחבר לצדיקים ולישב אצל החכמים תמיד, כדי שילמוד ממעשיהם; ויתרחק מן הרשעים ההולכים בחושך, כדי שלא ילמוד ממעשיהם. הוא ששלמה אומר, "הולך את חכמים, יחכם; ורועה כסילים, ירוע" (משלי יג,כ). ואומר, "אשרי האיש . . ."

ועולה מדברי הרמב"ם שדקדק בלשונו וכתב "דרך בני אדם" - שהוא כלל ברור ופשוט לכל בני אדם באשר הם, ולאו דווקא לחלושי אופי למינהם, אלא אפילו לחזקים ביותר בחכמה וביראה וביציבות מחשבתית, אף הם עלולים להגרר אחר השפעת הסביבה.

ומכאן לגביך, עליך להתרחק מחברה המחללת שבת ובפרט בערבי שבתות שחבריך מעשנים סיגריות ומחזיקים מכשירים סלולרים ושאר חילולי שבת, הדבר עלול להשפיע עליך חלילה לרעה ותוכל להגרר אחריהם.

ועל כך אמר שלמה המלך בְּנִי! אַל תֵּלֵךְ בְּדֶרֶךְ אִתָּם, מְנַע רַגְלְךָ מִנְּתִיבָתָם!"

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.