%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

להדליק את השמש בחנוכיה לפני הברכות


ג' טבת התשע"ז מאת:יהודה, ב.

שאלה:
האם יש בעיה להדליק את השמש לפני הברכות?

תשובה:
נהגו כל ישראל להדליק את השמש לאחר הדלקת הנרות, ובוודאי שאין להדליק את השמש לאחר הברכה לפני הדלקת נרות החובה וההידור, משום הפסק בין הברכה למצוה (כמבואר בכה"ח סימן תרע"ג--מא), ומ"מ הרוצה להדליק את השמש לפני הברכה אין איסור בדבר, ובלבד שיכוון שלא לצאת בהדלקה זו של השמש אלא בנרות החובה.

נימוקים:
וטעם שצריך לכוון לא לצאת בהדלקה זו, שאם לא יכוון כן, ייתכן וברכתו תהיה לבטלה, שהרי כבר הדליק ויצא ידי"ח דמעיקר הדין נר איש וביתו ויצא בהדלקת נר אחד, ובפרט בנר חנוכה שהוא מדבריחם, ומצוות אינן צריכות כוונה במילי דחיובו מדרבנן לחלק מהפוסקים.ואכמ"ל.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.