%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

לבישת ציצית בלילה


כ"א תמוז התשע"ח מאת:שלומי רחמים

שאלה:
שלום
האם יש שכר על ציצית בלילה? אתן דוגמא, אם אני עושה ספורט בשעות הלילה, האם כדאי להוריד את הציצית בשביל לא לטנף אותה בזיעה ? ( לא מצד קדושה ) או שאין הבדל ?תשובה:
לדעת הרא"ש מקיימים מצוות ציצית גם בלילה (שו"ע סימן יח - א), ולדבריו יש מצווה ללבוש טלית קטן גם בלילה, וכדבריו נקט רבינו האר"י ז"ל כאשר הורה שיש לישן בלילה עם טלית קטן (עי' משנ"ב סימן כא ס"ק טו).

ולכן אין להוריד את הטלית קטן בזמן משחק וכדומה ולפום צערא אגרא, ואם התלכלכה טליתו יכבסנה מפני כבוד הטלית.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.