%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

לבוש החרדים מה בא לסמל?


י"ג שבט התשע"ד מאת:דניאלה

שאלה:
מדוע החרדים לובשים דווקא שחור לבן ומדוע המגבעת עם "השקעים"?

תשובה:
הלבוש הכהה וכן המגבעות שכיום החרדים לובשים הוא סגנון לבוש אירופאי, וכך גם סגנון המגבעת וצורתה.

חשוב לציין כי היהודים שהגיעו מארצות ערב מעולם לא לבשו בגדים בצבע כהה,ולא חבשו מגבעות בסגנון זה.

אך כיום הצבע וסגנון הלבוש מאחד את רוב החרדים. שאימצו סגנון לבוש זה שהיה מקובל בארצות מוצאם, [והספרדים אימצו אף הם סגנון לבוש זה, כשם שלמדו מהם הרבה דברים טובים ומועילים].

בצבע ובסגנון אין בזה עניין הלכתי. או כ"זכר לחורבן" ירושלים, (עי' ב"ק נט:) אלא שהוא בא לסמל קוד לבוש אחיד, שמחבר את כל הקבוצה כיחידה אחת. וכשם שבצבא יש לחיילים מדים אחידים. וכן בחיל האוויר יש מדים לחיילים שונים אך אחידים, וכן במשטרה ובמשמר הגבול. ולא יאפשרו לחרוג ממסגרת זו ומצבע וסגנון המדים המקובלים , וכך גם נהגי אגד וכדו'.

כמו כן הלבוש האחיד במגזר החרדי מחבר ומאחד את כולם. כיחידה אחת וכולם שייכים ומתחברים למטרה אחת, לעשות רצון אבינו שבשמים.

כמובן שהלבוש מגביל את הלובש ומתייגו, אי אפשר להסתובב איפה שרוצים ולעשות מה שרוצים, וזה אחד ממטרות הלבוש האחיד.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.