%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

כשרות


ח' אלול התשע"ד מאת:יעקב

שאלה:
כבוד הרב, שאלו את הרב את השאלה הבאה: "האם יין לקידוש של "טעמן" (השגחת הבד"צ העדה החרדית) כשר לכתחילה כמו יין תירוש?" והרב ענה : אם כתוב על הבקבוק "ברכתו הגפן גם לדעת הבית יוסף" אפשר לסמוך על כך ולברך על יין זה "בורא פרי הגפן"." שאלתי היא: האם אפשר לקנות ולקדש על הבקבוק של טעמן לכתחילה?

תשובה:
ע"פ מה שמפורסם בחוברת הכשרות של העדה החרדית, הם מקפידים בכל היינות שלהם לצאת ידי חובת דעת מרן השו"ע, ולכן אם כתוב על הבקבוק ברכתו הגפן גם לדעת הב"י אפשר לקנותו לכתחילה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.