%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

כשרות הג'ירפה


תמוז התשע"ח מאת:ברכה בבייב

שאלה:
שלום כבוד הרב, שמעתי שג'ירפה היא כשירה רק פשוט לא יודעים איך לשמוט אותה, הרב יכול להסביר אם זה נכון? ואם זה נכון הרי הצוואר שלה ארוך וכך יותר קל לשחוט אותה דווקא, לא?

תשובה:
הג'ירפה היא בכל החיות הטהורות וזאת על פי דברי הירושלמי ש'תחש' היא קרש ואמרו בגמרא שהיא חיה טהורה.

וגם הרס"ג והרד"ק פירשו בדברים 'זמר' הוא זירפה.

ומה שאיננו אוכלים אותה או מפני שאינה מצויה ביננו, או מפני שאין לנו בה מסורת, אך אין הסיבה מפני צווארה הארוך שאיננו יודעים מיקום השחיטה, מפני שכל הצוואר כולו כשר לשחיטה.


מקורות לעיון:
ספר שיחת חולין עמוד תי"ז

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.