%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

כניסת נשים לבית קברות


ו' ניסן התשע"ו מאת:זהבה

שאלה:
מה הענין שנשים ספרדיות לא נכנסות לבית העלמין? מאיפה המקור? והאם מותר לנשים להכנס לבית העלמין ביום האזכרה השנתית לאביה?

תשובה:
בפתחי תשובה (יו"ד סוף סימן קצה) הביא בשם ספר חמודי דניאל שנהגו הנשים שלא לילך לבית החיים להתפללל בימי נדתן, ומנהג נכון הוא. וטעם הדבר מפני שהחיצונים וכוחות הטומאה עלולים להדבק בה בבית הקברות.

יש לציין שמנהג זה אינו קשור לבנות ספרד בהכרח, שרבים מפוסקי אשכנז הביאו מנהג זה דוגמת החיי אדם (סוף כלל ג) והמשנה ברורה סימן פח ס"ק ז והפת"ש הנ"ל, ועוד.

ומכל מקום כתב מרן רבינו עובדיה יוסף זצ"ל בספרו "טהרת הבית" (ח"ב סימן רו) שמותר לנשים אפילו בימי ראייתן ללכת לבית הקברות ביום השבעה, וביום השלושים וביום פקודת השנה, וכן בימים שרגילים לבקר בבית קברות כגון בערב ראש חודש ניסן ובערב ראש חודש אלול וכיוצא בזה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.