%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

כמה שאלות שנשאלתי:


י"א אדר התשע"ד מאת:דניאלה

שאלה:
1. יש מישהי שקוראת כל יום כבר הרבה שנים נשמת כל חי. האם זה מותר?
2. האם מותר לקרוא עיתון בשירותים?
3. האם מותר שתהיה מראה מול מיטה בחדר שינה?
4. האם מותר לברך בלי נעלים? יחף
5. מי שלא מספיקה לומר בבוקר ברכות השחר, מה הכי דחוף שתגיד בבית ואז תמשיך בדרך?
תודה

תשובה:
1. מותר לומר נשמת בכל יום בתנאי שמכוונים באמירתו, שלא יהיה בכלל מה שאמרו רז"ל "כל הקורא הלל בכל יום הרי זה מחרף ומגדף".(עי' שבת קיח: ברש"י ובמאירי).

2.אם אין בעיתון דברי תורה, מותר לקוראו בבית הכסא.[ואולי לכך הוא נועד].

3. מותר לקבוע מראה מול המיטה.

4. מותר לברך ברכה גם כשהוא יח, וכ"ש כשהוא לבוש גרבים בלי נעליים שמותר לברך.[כך משמע ממ"ש השו"ע או"ח סו"ס עד עי"ש. ומדרכי הצניעות עי' רמ"א או"ח סימן ב סעיף ו ובמשנ"ב שם].

5.לגבי בנים הממהרים לצאת לדרך ויש חשש שיעבור זמן "קריאת שמע" . יש להם להקדים ולומר : ברכות התורה וקריאת שמע.

ולגבי בנות הממהרות לצאת לדרך: יש להן לומר מודה אני, ולברך ברכת "על נטילת ידיים" בשעת הנטילה. ובדרך ישלימו את ברכות השחר ושאר התפילה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.