%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

כיצד ינהג חזן קבוע ששכח לספור העומר פעם אחת?


י"ח ניסן התשע"ו מאת:אברהם

שאלה:
שלום כבוד הרב אני חזן קבוע בערבי בבית הכנסת וקרה ששכחתי לספור ספירת העומר, האם מפני כבוד הבריות ניתן לספור ספירת העומר בציבור בברכה?

תשובה:
יש מן הפוסקים שהציעו שהשליח ציבור יספור בברכה בכוונה להוציא את אחד מהמתפללים שחייב בברכה.

אולם הכרעת הפוסקים ששליח ציבור ששכח לספור ספירת העומר לילה ויום, שמן היום ההוא והלאה סופר בלי ברכה, אינו רשאי לברך ולספור העומר בציבור ולהוציא את הרבים ידי חובתן.

מקורות.
ההצעה הנ"ל ראה הר צבי או"ח ח"ב סימן עה בשם הבית הלוי, אולם הכרעת הפוסקים להחיר כן היא דעת הגרי"ש אלישיב והובא בספר אשרי האיש מועדים עמוד תכו, ובספר יביע אומר ח/ח מו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.