%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

כיסוי סיר כשהתבשיל לא מבושל כל צורכו בשבת


ט"ז אייר התשע"ה מאת:טוביה

שאלה:
שלום כבוד הרב.

סיר שלא ידוע אם התבשיל שבתוכו נתבשל או לא יש בעיה להרים את המכסה ולהחזירו? מצד הטמנה או בישול

תשובה:
תבשיל שאינו מבושל כל צורכו, או ספק אם הוא מבושל כל צורכו, אין להרים את המכסה בשבת, שאם ירים את המכסה לא יוכל להחזירו בשבת מחשש מבשל, שבהחזרת הכיסוי ממהר את בישולו בשבת.

ולכן בליל שבת אין להרים את כיסוי הסיר של החמין במקרה שאינו מבושל כל צורכו, או במקרה שיש בו בשר או עצמות שלא בושלו כל צורכן.

אך בבוקר מותר להרים בכל אופן, מפני שאז התבשיל מבושל כל צורכו אפילו יש סיר עצמות בקר וכדו' .

מקורות:
ראה אור לציון ח"ב פי"ז הלכה ט.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.