%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

כיבוי אור בשבת ע"י קטן ומעשרות


כ"ו אייר התשע"ד מאת:דני

שאלה:
שלום וברכה,
אם הילדים נכנסים לחדר בשבת ומדליקים אור, האם מותר להכניס אותם לחדר שוב כשרצוני שיכבו את האור, או אפילו ממש לקחת אותו ליד המתג ואז ישר מושיט יד ומכבה. מדובר על גיל שנתיים ושלוש.

ועוד שאלה, אם אין אפשרות לעשר, ז"א מתחילים את החודש במינוס, מה עושים במצב כזה? יש לנו הו"ק לישיבות 150 בחודש.
תודה

תשובה:
א. אסור לומר לקטן לעשות עבורו מלאכה בשבת. וכמו כן אין להביאו בידיים לעשות מלאכה בשבת אפילו הוא תינוק בן יומו, ואפילו אינו בנו.[עפ"י השו"ע או"ח שמג- א ומשנ"ב שם, ובספר פסקי תשובות עי"ש]

ב. במידה ואינכם מפרישים מעשר כספים מחמת מצבכם הכלכלי שאינו במיטבו, מכל מקום אתם מצווים ככל ישראל על מצוות הצדקה ולכן בהו"ק לישיבות אתם מקיימים את מצות הצדקה המהודרת ביותר לתמוך "בלומדי התורה" שהם מקיימים את העולם.ודי בכך, עד שמצבכם הכלכלי ישתפר בע"ה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.