%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

כיבוד הורים או כשרות המטבח


ח' אדר התשע"ד מאת:הדר

שאלה:
ההורים שלי הם לא דתיים ובמטבח שלנו אין הקפדה על הכלים ואני רוצה לאכול בחד פעמי אבל ההורים שלי נפגעים מכך הם אומרים כל החיים אכלת ולא קרה לך כלום וגם אומרים שהשתגעתי ומעליבים אותי מה יותר חשוב כיבוד הורים או כשרות המטבח
?

תשובה:
אין ספק שכשרות המטבח חשובה יותר מכיבוד הורים, שהרי גם הורייך חייבים בכבודו של הקב"ה, ובקיום דברי התורה ובשמירת המצוות.

דעי. כל ההתחלות קשות!!! אך סוף הכבוד לבוא. בע"ה הורייך עוד יסייעו בידך לשמור את המצוות. ויקוים בך והשיב לב בנים על אבותם".

מקורות :
אמרו חז"ל :מנין שאם אמר לו אביו היטמא או שאמר לו אל תחזיר שלא ישמע לו - שנאמר (ויקרא י"ט) איש אמו ואביו תיראו ואת שבתותי תשמרו אני ה' - כולכם חייבין בכבודי. (תלמוד בבלי מסכת בבא מציעא דף לב עמוד א)
ופירש רש"י : אני ה' - אף על פי שאמרתי לך ירא את אביך - אני אדון לשניכם, ואם אמר לך אביך עבור על דברי לחלל שבת - אל תשמע לו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.