%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

כבוד אח גדול


א' אייר התשע"ג מאת:אורית

שאלה:
בסʺד שלום לרב, אבקש לא לפרסם המכתב באתר. רציתי להתייעץ בבקשה, אני רווקה חוזרת בתשובה בʺה בגיל 30 שגרה עם הוריי ה' ישמור אותם. יש לי אח גדול חוזר בתשובה בעל משפחה בʺה. אצלנו זה ברור לכולם שכשהוריי נוסעים לחופש, אז לא מגיעים עם הנכדים לבית, כי אמא אוהבת שהכל מאורגן ומסודר. הוריי נסעו לשבת לפני זמן מה, ואני נסעתי גם לחברה לשבת, אך מסיבות שונות חזרתי הביתה כשעה לפני השבת. הופתעתי לראות את חי אשתו וילדיו בבית, מתכוננים לעשות שבת בבית הוריי. כששאלתי אם ההורים יודעים, אחי מילמל איזה משהו והיה נבוך.. אמרתי בחיוך שהוא חייב לעדכן... ושאם לא נעים להם שלא עידכנו שיגידו שאני הזמנתי אותם. נחמד לא? לא! כי בסעודה שלישית לא התאפקתי כבר וחרלי מאוד מאוד על הזילזול בכבוד הוריי, ולצערי הרב מאוד מאוד הערתי לאחי ליד אשתו בלחש ש'פשוט בפעם הבאה יש לבקש רשות ההורים.. זה כבוד בסיסי.. 'אחי אמר /שכל אחד צריך לתקן את עצמו. ואני התביישתי שביישתי אותו. במוצש אחרי שעזבו התקשרתי לבקש את סליחתו והוא אמר שאני צודקת במה שאמרתי. ה נושא לא מניח לי. נהיה מעט ריחוק ביני לבין אחי. אף אחד לא רוצה שיתפשו אותו בקילקלתו, והוא בטח נבוך ממני, זה באמת היה מצב מאוד מאוד מביך, ממש סיוט. אני מתגעגעת לאחי, אבל אני לא מצליחה לגשר על הפער שנהיה, כי אם אדבר על זה זה יביך אותו, ואם לא אז הפער נשאר, ואולי הוא כועס כי הוא יודע שהוריי יודעים שהם היו בבית לפני שהגעתי, לא כי אני אמרתי, אלא כי הם יודעים.. הם פשוט הסיקו לבד שאני לא הייתי מזמינה כשיש לי בית שקט לבד לשבת.. הם כבר מכירים אותי מדי טוב. אבקש מאוד לא לפרסם השאלה, כדי שלא תהיה אי נעימות במידה ואחי מכיר את האתר. תודה. בשורות טובות.

תשובה:
במקרים הללו עדיף להתעלם מהנושא המביך, לכן תדברי איתו על כל מה שהיית רגילה לדבר איתו עד היום, מבלי להזכיר את נושא השבת כלל.

הזמן עושה את שלו והכל ישכח.

ושניכם עוד תצחקו יחד על השבת המביכה.

אך בנתיים לא לדבר על כך כלל אין צורך להתעסק בזה מחמת שגם מבחינתו זה היה נכון לבוא לבית הוריכם בלי רשותם , ועוד בניגוד לרצונם.

לכן תמשיכו לדבר, ותשדרו עסקים כרגיל. ככה זה אצל כל האחים,אני מניח שגם אצלכם כשהייתם קטנים הייתם רבים ומתקוטטים אבל מה שחשוב שבסוף משלימים.
כך תנהגו גם עכשיו. היו שלום.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.