%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

טעו בקריאת התורה של שני וחמישי וקראו את הפרשה השייכת לשבוע שעבר ונזכרו באמצע הקריאה.


ט"ו אייר התשע"ד מאת:גד

שאלה:
רצינו לשאול אם טעו בקריאת התורה ביום חמישי בבוקר ובמקום לקרוא בפרשת השבוע קראו את הפרשה של השבוע הקודם עד לוי. האם הכהן צריך לחזור על ברכות התורה?

תשובה:
נחלקו הפוסקים באופן שקראו פרשה אחרת בטעות, ובאמצע הקריאה עמדו על טעותם, אם העולה שקרא בפרשה הלא נכונה, צריך לברך שוב כשחוזר וקורא בפרשה הנכונה.

ולהלכה אין צריך ולברך. דמסתמא דעתו הייתה על כל פרשיות התורה הנמצאים לפניו.

ואף שהראשון קרא ובירך ברכה ראשונה ואחרונה על הפרשה שאינה שייכת לשבוע זה, אינו צריך לברך שוב על הקריאה הנכונה, אלא ישלימו קריאתם בפרשת השבוע בשני עולים בלבד.

מקורות : בשו"ע סי' קמא ג, ובמשנ"ב סק"ט, וכה"ח ס"ק טו./ אף שהכהן בירך ברכה אחרונה אינו צריך לברך שוב דלא גרע מספר תורה שנמצא בו טעות (שו"ע או"ח קמג -ד) דהראשונים שקרו בספר הנ"ל אינן חוזרים ומברכים.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.