%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

טעות בתפילת שבת


א' אלול התשע"ו מאת:ערן

שאלה:
שלום הרב. 1. כשאומרים שאדם התפלל תפילה של חול בשבת - סימן רע הוא לו. למה מתכוונים בדיוק? האם שלא ידע ששבת היום והתפלל של חול, או שמא מדובר על אדם שידע ששבת אך מתוך הרגל התפלל של חול? 2. ומה לגבי מקרה שאדם התחיל את ברכת "אתה חונן לאדם דעת" ומיד נזכר שטעה, האם ימשיך את הברכה או מיד יחזור לתפילת שבת?

תשובה:
1. כתב השל"ה הק' (דף קצג עמוד א) "מי שטעה בתפילת שבת והתחיל אתה חונן ידאג כל השבוע שהוא סימן רע, ויפשפש במעשיו, ויהרהר בתשובה.

וביאור דבריו: שהרי זה משול לעבד שמוזג כוס לרבו, ושפכו על פניו, כאינו רוצה במנוחתו.

ומדובר כאן באדם שיודע ששבת היום, ומחמת חוסר כוונתו ומכח הרגלו, התחיל להתפלל תפילה של חול. ומכאן חובה על כל אדם לתת דעתו וכוונתו שלא יארע לו טעות כזו בתפילת שבת.

2. אם טעה בתפילת שבת ובמקום לומר "אתה קידשת" או "אתה אחד" אמר "אתה חונן לאדם דעת" עליו לסיים את ברכת "אתה חונן" שהתחיל בה. ומיד אחר כך חוזר לתפילת שבת כמבואר בשו"ע סימן רסח ס"ק ב).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.