%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

טבילה כשהבעל לא נמצא בעיר


ג' ניסן התשע"ה מאת:ת.

שאלה:
אשה שזמן טבילתה ביום שני בערב ובעלה חוזר בטיסה מחו"ל ביום שלישי בבוקר מתי היא טובלת בשני בערב או בשלישי בערב? והאם היא צריכה לישון עם בגד של הבעל או סכין, או שאין ממה לחשוש?

תשובה:
מצוה על האשה לטבול בזמנה למרות שבעלה לא בעיר, ובפרט אם הוא אמור לחזור למחרת בבוקר.

וטוב שתניח ספר תהילים או סכין שאינה חדה מתחת לכרית, ויועיל לה. וכשמניחה ספר תהלים לא תניחנו כנגד הראש אלא בצידי הכר שלא כנגד ראשה.


מקורות:
דרכי טהרה לגר"מ אליהו זצ"ל פרק יז עמוד קסז.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.