%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

חתן שיושב שבעה על אמו נפטרה האם ידחו את החתונה עד לאחר השלושים, ובדבר התספורת בתוך שלושים .


י"ח סיון התשע"ד מאת:צורי

שאלה:
שלום כבוד הרב. חתן שיום חתונתו נקבע לעוד 20 יום ואמו נפטרה לפני מספר ימים והיום הוא יושב שבעה, ויוצא שתאריך החתונה בתוך השלושים לפטירת אמו, האם נדחה את החתונה עד לאחר שלושים יום? ואם אין לדחות את החתונה אלא יערכו אותה במועדה, האם החתן רשאי להסתפר בערב החתונה שהוא בתוך השלושים לפטירת אמו?

תשובה:
אבל בתוך שלושים יום אסור לישא אשה. במה דברים אמורים באיש שכבר קיים מצות פריה ורביה, אבל אם לא קיים מצות פריה ורביה מותר לו לישא אשה בתוך שלושים יום, ולכן אם מדובר בבחור רווק שלא קיים עדיין מצוות פריה רביה, אין לדחות את מועד החתונה אלא יקיימוה בזמנה כמתוכנן.

וכן התירו הפוסקים לאבל על אביו ועל אמו בתוך שלושים שהותר לו לישא אשה להסתפר ולהתגלח קודם החתונה משום נאמר "מלך ביופיו תחזנה עיניך" וחתן דומה למלך.

מקורות :
חזון עובדיה ח"ב עמוד שכ. ובהערות בעמוד שכג והלאה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.