%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

חתונת הזהב בימי בין המצרים


י"ז תמוז התשע"ח מאת:אברהם מחדרה

שאלה:
כבוד הרב אפשר לעשות אירוע משפחתי להורים "חתונת הזהב" בזמן של בין המצרים?

תשובה:
אפשר לערוך מפגשים משפחתיים בימי בימי המצרים, כגון ימי הולדת יום נישואין וכדו' אך לא ישמיעו שם מוזיקה וכלי נגינה וכדו'.
אולם שירה בפה בלא כלי נגינה מותרת בימים אלו.

אך כל זה עד ראש חודש אב, אבל מראש חודש עד התענית טוב להמנע ממפגשים מסוג זה המביאים לאדם שמחה ורוחב לב מפני שאמרו חז"ל 'משנכנס אב ממעשים בשמחה' כל שכן שאין להרבות שמחה בימים אלו.

מקורות לעיון:
שירה בפה שמותרת - חזו"ע עמוד קנא, ממעטין בשמחה - שו"ע או"ח תקנא א. ופירש התוספות ממעטים בשמחה היינו שאין שמחים בו כלל ופסקו המג"א ס"ק א להלכה.ועי' מ"ש הכה"ח שם ס"ק ב

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.