%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

חלום


כ"ה תשרי התשע"ד מאת:חיים

שאלה:
חלמתי בלילה שהייתי בבית כנסת עומד בתיבה ומפייט את הפיוט "בן אדם" של סליחות, וכל הקהל איתי ביחד. יש לציין שלא הירהרתי ביום זאת.

תשובה:
איתא במסכת ברכות ( דף נז עמוד א) המתפלל בחלום - סימן יפה לו, והני מילי - דלא סיים. [פירוש שלא סיים תפילתו עד שהתעורר משנתו והדבר מראה שהוא קרוב להקב"ה].
וכיון שסליחות הוא תפילה ובקשה מאת ה' על עוונותינו. הרי שחז"ל הצביעו על חלום זה שהוא סימן יפה לחולם.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.