%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

חינוך ילדים


כ"ה ניסן התשע"ד מאת:אמא

שאלה:
איך מגיבים לילד בן שלפעמים אומר מילים לא יפות, והערנו לו כמה פעמים בדיבור, אבל זה חוזר על עצמו, מה עושים?

תשובה:
חז"ל (סנהדרין קז:)מלמדים אותנו כלל בחינוך ילדים "לעולם תהא שמאל דוחה וימין מקרבת". יש פעמים שצריך לנסות בדרך ה"שמאל דוחה" דהיינו אם הילד עושה דבר לא טוב, צריך להראות לו שכועסים עליו, כדי שלא ירצה לעשות זאת שוב.

ויש דרך שניה בחינוך והיא דרך של "ימין מקרבת"- לתגמל אותו בפרס או בממתק, ולהחמיא לו כשהוא מתנהג כשורה עד שיעלה על דרך המלך.

ובמקרה שלכם, אם הערתם לו מספר פעמים ולא עלה בידכם, תנסו בדרך אחרת, תאמרו לו: שאם שבוע שלם לא תשמעו אותו מקלל ובמהלך השבוע לא יוציא מילים לא יפות מפיו, הוא יקבל פרס או ממתק מיוחד שהוא אוהב. ובטוחני שבזה הוא יחדל מהרגלו זה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.