%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

חינוך ילדים


ד' תמוז התשע"ד מאת:הורים

שאלה:
כבוד הרב שלום. יש לי ילד בן 3, בד"כ מתנהג טוב, אך
לעיתים מרביץ לאחות שלו הגדולה ממנו בשנה. גם כשאנחנו מנסים לעצור את ההתנהגות הזו ע"י הכאה, הוא עדיין ממשיך. מה ניתן לעשות, ו/או איך צריך לנהוג איתו?

תשובה:
הורים רבים נתקלים בבעיות של תוקפנות ואלימות כלפי שאר האחים בבית, יש אלימים יותר ויש פחות, זה טבעם של אחים במשפחות רבות, רבים ומשלימים.וחוזר חלילה.

ישנם הורים שיתעלמו לגמרי ואפילו לא יעירו לילד לאמר מדוע אתה עושה כך? בהסבירם לעצמם שככה זה ילדים, והיא תופעה ששכיחה אצל ילדים בגיל זה, או אחר, וזה יעבור...

לעומתם יש הורים שעל כל תקיפה יגיבו במכות ובאלימות.

שני התופעות הללו פסולות, אסור להתעלם, ומאידך לא להשפיל ולצאת מהכלים, כי בדרך זו המטרה לא תושג הילד לא יתחנך והוא ימשיך להיות תוקפני ואלים.


שלמה המלך אומר: "חושך שבטו שונא בנו ואוהבו שיחרו מוסר".
ומשמעות הכתוב מתווה לנו דרך בחינוך של שילוב ענישה עם דברי מוסר והסבר.

הענישה שדיבר עליה שלמה אינה בהכרח בדרך של הכאה, ובפרט לילד כ"כ קטן.

אלא אפשר למנוע ממנו ממתק שהוא אוהב, או משחק או צעצוע, או יציאה לגינה, וכדו'. בשילוב דברי הסבר שזה כואב לאחותך, ובוודאי לא תרצה שיכאיבו לך, וכו'.

ומאידך כשהוא מתנהג יפה להחמיא לו כי הילד "צמא" שיוקירו את מעשיו, וכשהילד יראה שמכבדים ואוהבים אתו כשהו מתנהג יפה, זה יגביא אצלו את החשק להתנהג כשורה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.