%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

חימום בורקס חלבי על הפלטה של שבת


ט' אדר א' התשע"ו מאת:טוביה

שאלה:
האם מותר לחמם בורקס חלבי על גבי הפלטה של שבת שפעמים נוטף עליה ממאכלי השבת?

תשובה:
פלאטה חשמלית שמשתמשים בה לשבתות וימים טובים לחימום מאכלים בשריים, ומצוי מאד שנוטף על הפלאטה מעט מהאוכל, אם רוצה לחמם בה מאכלי חלב בכלי, או ע"ג מגש או תבנית וכדומה , מותר. משום דכלי מכלי אינו בולע אלא על ידי רוטב.

אך אם רוצה לחמם בורקס גבינה או פיצה על הפלטה ממש בלא שום חציצה, מעיקר היה מקום להקל בלא שום הכשר, אחר שהבלוע בפח הפלטה נשרף על ידי ליבון, מכל מקום נכון להחמיר לנקות את הפלטה ואח"כ יערה עליה מים רותחין מכלי ראשון [כמובן לא בשבת], ואחר כך יוכל להניח על הפלאטה בורקס חלבי.

מקורות:
איסור והיתר ג' עמוד תסד. קיצור ילקוט יוסף הלכות בב"ח

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.