%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

חיי דוד המלך


ט"ו אייר התשע"ג מאת:אביאל

שאלה:
שלום לכבוד הרב, כמה זמן חי דוד המלך? כמה זמן דוד מלך במלוכה? כמה זמן לקח לדוד לחבר את ספר התהילים?

תשובה:
דוד המלך חי שבעים שנה. ראשית מלכותו הייתה בחברון ושם הוא הוא מלך שבע שנים, ובירושלים הוא מלך 33 שנה ובס"ה 40 שנה.(ספר מלכים א פ"ב פסוק יא).
ספר תהלים חיברו דוד ובתוכם ישנם מזמורים ששוררו עשרה זקנים שקדמו לו החל מאדם הראשון אברהם אבינו וכלה בבני קורח,
ומתוך המזמורים שדוד בעצמו חיבר, חלקם מלאים בדברי שירה והלל להשם יתברך, וחלקם פסוקי ערגה לה', ותפילה להצלתו.

וכתיבת ספר התהילים נמשכה כמעט כל ימי חייו הסוערים, החל מהיותו נרדף על יד שאול ראה לדוגמא בתהלים (פרק נז
א) לַמְנַצֵּחַ אַל תַּשְׁחֵת לְדָוִד מִכְתָּם בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי שָׁאוּל בַּמְּעָרָה:ומזמורים רבים חיברם עוד בהיותו נער כשהיה רועה את צאן אביו.
וישנם מזמורים מימי מלכותו, ויש מזמורים מימי מלחמותיו עם אויביו,וישנם מזמורים מסוף ימיו. דוגמת הפסוק שאמר בתהלים (פרק לז כה) נַעַר הָיִיתִי גַּם זָקַנְתִּי וְלֹא רָאִיתִי צַדִּיק נֶעֱזָב וְזַרְעוֹ מְבַקֶּשׁ לָחֶם: ופסוק זה אמרו בעת זקנותו.

- הוי אומר שחיבור הספר נמשכה שנים רבות מאוד על פני רוב ימי חייו מיום עומדו על דעתו עד שפסקה שירתו ביום פטירתו..

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.