%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

חיוב השבת גזל שלא ע"י הגזלן


ג' אלול התשע"ד מאת:אפיק גורן

שאלה:
שלום הרב!

בהמשך לשאלה הקודמת,
ישנה עגלת סופר אחרת ששייכת בוודאות (עגלה חדשה, מופיע לוגו ברור) לחנות הנמצאת במרחק שני רחובות.
כנראה שמישהו "שאל" לפני 4-5 חודשים את העגלה ו"שכח" להחזיר. החנות כמובן פעילה בסדירות.

האם מוטל עליי להחזיר את הגניבה לבעליה / להודיע לבעל החנות?
האם ראוי שאעשה כך מצד "ועשית הישר והטוב"?

במידה ולא צריך להחזיר, האם מותר לי להשתמש?

תשובה:
עגלת של סופר שנמצאת זרוקה ברחוב, כיון שייתכן מאוד שבעליה לא יודעים עדיין שהיא אבודה מהם, ושאינה נמצאת בשטח החנות כלל. ולדעתם העגלה נמצאת בין עגלות הסופר וברשותם.

ומכיון שכך אין כאן יאוש בעלים, ובפרט שיש בה סימן ושם החנות מופיע עליה. ולכן חל על המוצא חובה להשיבה לבעליה ולקיים מצוות השבת אבידה.

וצורת ההשבה תהיה ע"י שהמוצא יתקשר להנהלת החנות ויודיע להם על העגלה שנמצאת במקום פלוני, ובזה קיים מצוות השבת אבידה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.