%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

חובה לאכול פת שחרית?


י"ב כסלו התשע"ה מאת:מנשה

שאלה:
רציתי לשאול בבקשה, האם פת שחרית זה רשות או חובה? והאם די בעוגה ? או בכוס חלב?

תשובה:
מצוה לאכול בבוקר פת שחרית וכפי שכתב הטור: "ומצוה להנהיג את עצמו במדה טובה והנהגה טובה לשמור על בריאותו שיהיה בריא וחזק לעבודת הבורא יתעלה".

רבותינו ז"ל הפליגו מאוד במעלת פת שחרית עד שאמרו: "שמונים ושלוש מיני מחלות תלויות במרה וכולן פת וקיתון של מים שחרית מבטלתן".

לכתחילה יש לאכול שיעור של כביצה פת, ולשתות כוס מים ועדיף שיהיה משקה חם.

ומכל מקום מי שאין באפשרותו לאכול פת, יאכל שיעור של כביצה עוגה עם קפה או תה. ולכל הפחות ישתה קפה עם סוכר , או כוס חלב שמיישב מעט את הלב.

מקורות.
שו"ע או"ח סימן קנה, ב. וכף החיים ס"ק כ"ג כד.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.