%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

זמר העובד על סינגל בימי העומר


כ"ה ניסן התשע"ג מאת:יעקב

שאלה:
שלום לכבוד הרב, זמר טרי העובד על השיר החדש שלו בימים אלו לקראת אלבומו הראשון, אך הזמר לא יוצא עדיין להופעות ולא מכר שירים, ועדיין לא מרוויח כסף. הוא מוציא בנתיים שירים. מה דינו?

תשובה:
כל שהוא לצורך פרנסה מותר , אבל אם עושה כן להנאתו ולא לשם פרנסה אסור.

מקורות:
שו"ת אגרות משה ח"ג סימן פז/שו"ת קנין תורה ח"ב סימן צט/ועי' כה"ח סימן תקנא סקמ"א בשם ספר מועד לכל חי שכתב לענין בין המצרים וז"ל: לסדר שיר חדש בשביל חתן הנושא אישה בנחמו בניגון פשיטא דאסור".ולפי זה היה ראוי לאסור גם בנידון שלפנינו. אמנם נראה שיש לחלק, שבנידון שלפנינו הוא מתאמן בעשיית הניגון לעורכו ולהשלימו, ולכן אין שמחה בזה. משא"כ בנידון שהביא הכה"ח ששם השיר מושלם ומנגנו שיר אחר שיר ואיכא שמחה טובא. ועוד יש לחלק בין איסור ניגון בימי בין המצרים לניגון בימי הספירה שהוא קל יותר וכמו שכתב בספר אור לציון ח"ג פי"ז אות א במקורות עי"ש היטב.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.