%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

זמר בהופעה מעורבת


ט"ז שבט התשע"ה מאת:יואב

שאלה:
כבוד הרב האם מותר לשמוע שירים של זמרים שמופיעים באירוע מעורב? ואם כן אשמח למקור איפה כתוב.
(כמובן את השירים הכשרים שלהם)

תשובה:
מעיקר הדין אין איסור לשמוע שירי קודש דרך דיסק וכדו', מזמר שמופיע באירועים מעורבים, למרות שזמר העושה כן מכשיל את הרבים וגדול עוונו מנשוא עכ"ז אין איסור לשומעו. אך כמובן שאין להעלותו חזן להוציא את הרבים ידי חובתן כיון שהוא בכלל אלו שנאמר עליהם "נתנה עלי בקולה על כן שנאתיה".


מקורות:

הגאון רבי אברהם יוסף שליט"א רבה של חולון בנו של מרן רבינו עובדיה יוסף זצ"ל העיד על המאור הגדול על אביו מרן זצ"ל שפסק שאסור להשתתף בהופעה מעורבת, גם אם הזמר שר שירי קודש, אולם לשמוע את שיריו שלא בהופעה חיה - מותר בהחלט.

להעלותו חזן - עי' תענית טז : | וראה עוד בשו"ת הרא"ש כלל ד' סי' כ"ב שכתב : נתרעמתי כי חזני הארץ הזאת הם להנאתם לשמוע קול ערב, ואפילו לרשע גמור אין חוששין, רק שיהיה נעים זמירות, והקב"ה אומר "נתנה עלי בקולה - על כן שנאתיה..."

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.