%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

זמן טבילה בערב שבת


ד' כסלו התשע"ו מאת:אהרון

שאלה:
שלום עליכם כבוד הרב, רציתי לדעת ממתי אפשר ביום שישי לכבוד שבת?

תשובה:
כתב בשער הכוונות (דף סב) כי לאחר שקרא "שתים מקרא" יש כח באדם לקבל "תוספת קדושת השבת" ולכן רבינו האר"י לא היה טובל קודם שקרא "שתים מקרא", ובנוסף היה מקפיד לטבול לאחר שעה חמישית מהיום.

והיה אומר: כי "תוספת שבת" ניכרת במצח האדם תיכף אחר הטבילה.


נמצאנו למדים שהמתחסד עם קונו יראה לטבול דווקא אחר תחילת שעה חמישית מתחילת היום, ודווקא לאחר שקרא "שתים מקרא ואחד תרגום" .

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.