%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

השתתפות בקורס ללימוד מקצוע בתשעה באב


ט' אב התשע"ד מאת:מ.

שאלה:
שלום . רציתי לשאול אני לומדת במכללה מקצוע ומחר בתשעה באב יש לנו קורס בצהריים האם מותר ללכת? חשוב לציין שכל שיעור חשוב מאוד כי מתקדמים בחומר ולא חוזרים. תודה וצום קל.

תשובה:
תשובה: אם ישנה אפשרות שיקליטו עבורך את השיעור ותשמעי את ההקלטה לאחר תשעה באב אין להשתתף בקורס, אך אם אין אפשרות להקליט את השיעור מכל סיבה שהיא, מותר להשתתף בקורס, לפי שהוא בכלל דבר האבד, שמותר בתשעה באב.

מקורות:
אף שהשתתפות בקורס אינו בכלל איסור עשיית מלאכה, מכל מקום כל איסור עשיית מלאכה הוא מטעם שאסור להסיח דעתו מן האבלות כמבואר במ"ב תקנ"ד ס"ק מג. ובחיי אדם סימן קלה סעיף יז מבואר דיש למעט בדיבור ולהמנע משיחה יתירה. אך אם הוא דבר האבד מותר כמבואר בשו"ע סעיף כג.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.