%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

השתתפות בחתונה של אבל בתוך שנה על אביו


כ' תמוז התשע"ה מאת:ש.

שאלה:
אני נמצאת באבל על אבא שלי ז"ל, שעבר מפטירתו שבעה חודשים, בן דודה שלי מתחתן בעוד חודש ואני מאוד רוצה ללכת, מה ההלכה אומרת בענין ?

תשובה:
אבל על אביו או על אמו אסור להיכנס לבית המשתה כל י"ב חודש (שו"ע יו"ד שצא -ב).
אולם לקרובי משפחה יש מקלים להשתתף בחופה לשמוע ברכות הנישואין וקריאת הכתובה, וכמו כן יכולים הקרובים להשתתף בסעודה בחדר צדדי, אך לא באולם שיש בו תזמורת ושמחה.

מקורות .
ילקו''י אבלות מהדו' תשס"ד עמוד תקפד. יביע אומר ח"ט חיו''ד סימן מג עמוד שמז

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.