%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

השבת אבידה בקופסת סיגריות ובתוכה מצית


ה' ניסן התשע"ה מאת:חגי

שאלה:
אם מצאתי קופסת סיגריות ובתוכה מצית זרוק ברחוב אפשר לקחת?

תשובה:
כתב הרמב"ם (הלכות גזלה ואבדה פרק יד הלכה יא): המוצא דבר שאין בו סימן בצד דבר שיש בו סימן חייב להכריז, בא בעל הסימן ונטל את שלו ואמר שזה בלבד נפל ממנו זכה המוצא בדבר שאין בו סימן. ע"כ. ומקורו טהור ממסכת ב"מ (דף כה.)

ומעתה במקרה שלפנינו: בחבילת סיגריות בדר"כ אין בה סימן, אך בתוכה נמצאה מצית,ובמצית בדר"כ יש סימן מפני שיש סוגים רבים וגדלים וצבעים שונים, הרי הוא שהאבידה נחשבת כדבר "שאין בו סימן בצד דבר שיש בו סימן" - ודינו נתבאר שחייב להכריז, ולקיים מצוות השבת אבידה.

ולכן: אם מקום האבידה היא בעיר שרובה יהודים, עליך לתלות פתק במקום המציאה ולקיים מצוות השבת אבידה

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.