%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הרצאה שבסופן הוראות קבע- האם קונים מצווה?


א' תמוז התשע"ג מאת:אביגיל

שאלה:
שלום רב ,עם ישראל קדושים. רציתי לקבל תשובה מניחה את הדעת להרצאות או אירועים בחינם שלאחר מכן מבקשים החתמה של הוראות קבע. ברור לי שזה למען מטרה נעלה, וזה זיכוי הרבים אבל האנשים חושבים שעושקים אותם ולעיתים אף "יורד" לאנשים מהמעשים האלו כי מה תמורת מצווה צריך לתרום או לשלם? אשמח לדעת מה הגישה שלכם לכך בהרחבה. רוב טוב וכל הטוב והתודה.

תשובה:
אם הארגון שעליו את מדברת פרסם בחוצות העיר על קיום הרצאה שהיא בחינם והציבור נענה והגיע בהמוניו ובסוף הערב עמד שומר ולא נתן לאנשים לצאת עד שיחתמו על הוראת קבע למטרה זו או אחרת, אין ספק שיש בעיה הלכתית חמורה במעשה זה, ויש בו אונאה וגניבת דעת.

אבל לא נראה לי שכך הם פני הדברים, אלא המרצה או שלוחו עבר וביקש או אפילו עודד לחתום על הו"ק אבל כל עוד שלא כפה את דעתו אפשר לסרב בנימוס וכדו', והשליח יעבור למישהו אחר, ולכן איני רואה כל פגם בדבר.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.