%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הפרשת חלה בבית הכנסת


ט"ו סיון התשע"ה מאת:חיה

שאלה:
רבנית רוצה לעשות הפרשת חלה בבית הכנסת לנשים בלבד האם יש לה בעיה לשיר ליד ארון הקודש בבית הכנסת?

תשובה:
אנו מצווים על מורא וכבוד שיש לנהוג בבתי כנסיות ובתי מדרשות, ואין נוהגים בהם קלות ראש כגון: שחוק והיתול ושיחה בטלה כמבואר בשו"ע (סימן קנא-א).

ולכן אם מדובר בשירי קודש ושבח לה' יתברך, שאין בהם בהם קלות ראש חלילה, מותר לשיר בבית הכנסת ואף ליד הארון הקודש.

אולם אם מדובר בשירי חולין בוודאי שאסור לשוררם בבית הכנסת בתכלית האיסור.

וכן מותר לקיים מצוות הפרשת חלה בבית הכנסת, אולם לישת הבצק לא תעשה בבית הכנסת, אלא בחדר צדדי הסמוך לבית הכנסת, מפני קדושת המקום.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.