%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הפסק בברכת המזוזה


ה' שבט התשע"ה מאת:טוביה

שאלה:
בירכתי על קביעת מזוזה ובפועל הדבק לא היה יעיל והוצרכתי ללכת להשיג דבק טוב ועד שמצאתי עבר לפחות רבע שעה האם צריך לחזור ולברך?

תשובה:
לדעת מרן השולחן ערוך, הליכה בין הברכה למצוה נחשבת להפסק. ולכן אם התעכב לאחר שבירך בהליכה זמן מה עד שהשיג דבק או מסמרים עליו לחזור ולברך. אולם יש חולקים וסוברים שהליכה אינה נחשבת להפסק, וספק ברכות להקל ואינו חוזר ומברך. מכל מקום אם שח בין המצוה לברכה לכל הדעות הדיבור נחשב להפסק ויש לברך שוב.


מקורות:
הליכה בין הברכה למצוה נחשבת להפסק (או"ח סימן ח סעיף יג), יש חולקים וסוברים שהליכה אינה נחשבת להפסק (משנ"ב שם ס"ק לג), וספק ברכות להקל (כה"ח ס"ק נ), מכל מקום אם שח בין המצוה לברכה לכל הדעות הדיבור נחשב להפסק ויש לברך שוב.(שו"ע יו"ד יט סעיף ט).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.