%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הפסקה באמצע תפילת שמונה עשרה כדי לפתוח את דלת הבית


כ"ב אב התשע"ו מאת:אסתר

שאלה:
שלום כבוד הרב, אם אני נמצאת באמצע תפילת שמונה עשרה, ויש לי עוד הרבה זמן לסיים אותה, ומישהו דופק בדלת ביתי, ואין עוד מישהו שיכול לפתוח אני יכולה להפסיק בתפילה ולפתוח לו ולאחר מכן להתחיל את התפילה מחדש?

תשובה:
המתפלל צריך לחשוב כאילו הוא מדבר לפני המלך, ובודאי אדם הנפגש עם שר או עם ראש הממשלה ובאמצע הפגישה מכשיר הנייד שלו מצלצל הוא לא יחשוב לרגע לקבל שיחה מחברו ולהרים את הטלפון, ואף שהשיחה תהיה חשובה ככל שתהיה. על אחת כמה וכמה כאשר האדם מדבר עם מלכו של עולם שאסור לו להפסיק באמצע התפילה ולראות מי מקיש בדלת, או לפתוח לו.

אולם אם המתפלל בעקבות ההקשה בדלת לא מסוגל להתרכז לגמרי בתפילה, יש מן הפוסקים שהקלו לפתוח את הדלת בשתיקה, ולהמשיך מיד בתפילה במקום שפסק. אך אם המתפלל יכול להתרכז בתפילה אסור לו להפסיק בתפילה ועליו להמשיך בתפילה כרגיל כיאה וכנאה לעומד לפני המלך.


מקורות :
ברכות דף ל ודף לב| שו"ע סימן קד א. | ובסעיף ב' משמע שאין לעקור כלל ממקומו אם אין בהמה כנגדו, ומשמע אם כוונתו תטרד| וברמ"א סעיף ג מבואר דהליכה לא חשיבה הפסק ועי' כה"ח ס"ק כא דמבואר דלא פליג עמ"ש השו"ע בסעיף ב' והיכא דטורד מחשבתו מותר לילך לצורך התפילה| וע"ע בספר תפילה כהלכה פי"ב הלכה פו בשם הגרי"ש אלישיב שהתיר לפתוח הדלת היכא דטורד מחשבתו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.